ОГЛАСИ

Со концерт на КУД „Дримкол“ завршија деновите на македонска култура во Вилнус, Литванија

Култура | Свет | 29.10.2016 21:02Посети : 1004

Со целовечерен концерт на КУД „Дримкол“ од Вевчани, синоќа во Вилнус, Литванија, заврши манифестацијата „Денови на македонска култура во Литванија“, на која беа презентирани македонскиот фолклор и традиција. Манифестацијата „Денови на македонската култура во Литванија“ ја организираше Европскиот универзитетот за хуманистички науки од Вилнус.

- Овој проект е резултат на соработката и пријателството со проф. д-р Надежда Черепан, редовен професор по културно наследство на Европскиот универзитет за хуманистички науки во Вилнус. Таа во последниве години редовно учествува на конференцијата за култура и туризам која се одржува во Охрид во организација на Институтот за социо-културна антропологија од Скопје. Таа е голем вљубеник во Македонија и македонското културно наследство и посака барем дел од истото да биде презентирано од страна на КУД „Дримкол“, во Вилнус. Македонскиот фолклор во Вилнус беше презентиран преку Вевчански изворни кореографии и преку сценски обработки од различни етнички предели на Македонија. Во рамките на овој проект свои настапи имаше и соло пеачот Викторија Чочороска, апсолвент на Академијата за музички уметноси во Скопје која изведе македонски традиционални изворни песни. - изјави м-р Тошо Чочороски, претседател на КУД „Дримкол".

Во рамки на ова патување КУД „Дримкол" реализира и три концерти во градовите Здунска Вола и Ширац во Р. Полска и еден концерт во Стара Пазова во Р. Србија.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Култура

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Кој е дострелот на македонската ракометна репрезентација на ЕП во Хрватска?

Разигрување во четвртфиналната група

Полуфинале

Финале

Гласај

Разигрување во четвртфиналната група - 12 гласови (24%)

Полуфинале - 23 гласови (46%)

Финале - 15 гласови (30%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833