ОГЛАСИ

Смртоносна медуза се шири крај австралискиот брег

Занимливости | Свет | 01.01.2017 20:42Посети : 1114

Мал но смртоносен вид медуза се спушта полека но сигурно крај источниот брег на Австралија со зголемувањето на температурата на водата, предупредуваат стручњаците за мориња, пренесува „Макфакс“.Речиси невидливата медуза ирукандџи, која има тело со големина од еден квадратен сантиметар но краците можат да достигнат должина и до еден метар, обично се среќава во топлите води во близина Каимс. 


Сепак, таа по неколку години и можела да дојде до пренатрупаните плажи на Сончевиот брег (Sunshine Coast), повеќе километри појужно, предупредува професорот Џејми Сејмур од Универзитетот Џејмс Кук.

„Сведоци сме на зголемувањето на температурата на морињата за еден до два степена крај брегот на јужниот дел, а животните како и што предвидувавме се движат според тоа“ вели Сејмур.

Оваа седмица четири лица се хоспитализирани откако наишле на споменатата медуза кај Фрејзер ајланд. Тие се во стабилна состојба.

Само две лица починале во неодамнешното минато поради допир од оваа медуза во Австралија, но десетици секога година завршуваат во болница.

Сејмур, кој во неколку наврати имал блиски средби со оваа медуза, вели дека болката е неверојатна и дека кај постари лица може да предизвика срцев удар.

„Тоа е ниво на болка од десет на скалата од десет, и трае 6 до 12 часа“, предупредува Сејмур.

Оттаму, на пливачите им советува да носат пливачко одело кое го прекрива целото тело кај Големиот корален гребен и во северните води крај државата Квинсленд.


OhridNews
извор: „Макфакс“

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 129 гласови (31%)

Не - 285 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833