ОГЛАСИ

Али Баба и 100-те пратеници

Отворена | Колумни | 09.01.2017 07:00Посети : 4346

Евааааааааа. Де бре да не пукниш. Ме здрви ме бутуруса. Ајде влегви. Ко те видов таков во бузиштата си реков Сара Мејс ми дојде на врата. Синосан, џигеросан ко мастило да си пијал за Божиќ, ко слива магарешка скапана...... да би не пукнал да би. Ќе ојдев фира ќе се фиросав.


А шо си вака зaмрзнат? Дан работеше и ти крај езеро со куртони? Не туку лупај. Какви проститутки крај езеро. Таму имат лебеди, а другите се сите во парламент. Тук мислев дан ги облеквеше палмине да се заштитет дан смрзнат, да не им студит. И какви се сега, така да ги најме на пролет. Зш глупо е толку време си ги чуваме суви и сега да ја заебиме работата до на пролет. Ко ќе дојт април, ваѓаш куртоните и оп тие исто ко во декември. Пак суви.


И не туку се нервирај ко не гледаш телевизија за состојбава. Ќе заглавиш ами како ко не слушаш препораки шо ги кажвет и тргвиш неспремен без опрема. Убо си рече онај батецон на телевизија: патиштата се сегде проодни не е проблем но немој да ви текнит на памет да патувате. А веќе ако морате да тргните не се секирајте супер се патиштата. Само за секој случај носете си зимски гуми, синџири, мало лопатче, дикељ, врешче песок, три врешчи сољ, катерпилар в гепек, еден ровокопач, кијап и тро сонце за секој случај. Ама важно патиштата се проодни. 


А и друго да знајш. Ако дојт веќе аџеле, не дај Боже скраја да е, ако стигнит снегот до огромни 20 сантими гарант спонтано ќе излезат оние домаќинкине и спонтано ќе ги исчистет бар главнине сообраќајници. Нормално пред то шарениве со кечап, ајвар, расол црвен и други зимници да го исфарбет.


Тук шо мака те натера да идаш по кијаметов ко Аљаска да сме, да возиш на цели 10 сантими снег, и на -10 пусти степени да би се пустосале санким зима е? А? Оф тешко тебе. Како не ти е јасно јас не знам дека 100 се помалку од 20, а уште помалку од 10. Е така де не сум глуп. Значи 51 Коле и 49 Зајко. И ти викаш 100 дека се. Е не се бре и не се.
Ај земи и логички мисли. Каква математика бре. Во политиката математиката е никој. Значи 51+49=2. Не сум бре пијан така е. Зш едните се од ВМРО другите од СДСМ и ќе се изедат ќе се бутурисет меѓу себе и нормално останвет двајца зш ќе немат кој да ги изејт. Знаев дека ќе ти е појасно.


Во умојте на нашите водачи поарно е 63 отколку 100. Е зато дали Коле дали Зале ќе го тинтарит Алија Аметија прво. Е со него немат јадење, мада Зајко и жив мојт да го папат.  Нееее. Него ќе си го масираме, галиме, нишаме, мазиме и ќе си го викаме Боле.....неее јадење детето никако. Не пашење. Со него само со арно. Буци Буци Али. А на овај пак ако не го бендисвит како масират Никола ќе му се свртит на Зајка, уствари ќе го навртит Зајка и ќе видит овај како тинтрат. Арно ама пред да ги осетит масажите на нашиве двајца ајштановци прво сите лидери од албанските партии си ојдоа кај Ашима Тачија прецедникот на Косово да си се консултирет шо и како.


Нормално. Шо потреба да одат кај Иванов ко нив председател им е Ашим. Нивна матична држава е Косово. Мада имет недозавршени работи и во наша НСРМ. Ваљда и за то беа кај гуру Ашим да добијат инструкции и да им кажит тој дали Никола дали Зоран имат помека кичма. Па Али ќе му станит брат и ќе му го скршит кичмана. И да виш дека 10 е поголемо и од 51 и од 49 и од 100.


Ете трите албански партии седнаа и си усвоија заедничка платформа за нивните интереси. Алооо Николааа, алоооо Зоранеееееее седнаа и се договорија. А вие? И сега со 10 пратеници ќе прает влада и ќе ја водат државава. Алоооооо. Башка и ќе ве  нишат двајцата на колено како сакат и ќе ви кршит кичми. Додуша искрено  вас партал нека ве  напрајт, газојте ко перуники нека ви ги тртит,  туку нас како народ и кичмите ни ојдоа фира и газојте партали и меојте празни.


Ај нив шо ќе им прајт пучи качи  туку и народов не изнапучија, не раскина. Не расцвета ко барутарка. Бар кај ојдоа за триста глупости субвенции нек дает и за вазелин да ни се помогнит малку. И да ти кажам искрено пусти Али Амети поарно да пукат отколку да преговарат. Бога ми.


И баш сега од ко ја прочитав  платформава албанска ме интересират кој од двајцава наши шерифи имат поголем г`з да му седнит на Амети да му прајт тапшин тапшин танана.


ЏИМИ
jimmy@t-home.mk


Ставовите изнесени во рубриката Писма-Колумни се ставови на авторите и редакцијата на OhridNews не сноси одоговорност за содржината на истите

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Отворена

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 563 гласови (31%)

Не - 1257 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833