ОГЛАСИ

Поетско читање за роденденот на А.ден Долард

Живот | Книга | 09.01.2017 14:08Посети : 1656

На 7 февруари со почеток во 12. 00 часот во КИЦ „Култура 365“ ќе се одржи поетско читање во чест на А. ден Долард по повод неговиот 116-ти роденден.А. ден Долард (1901-1994) бил холандски писател и новинар кој уште како ученик бил емоционално поврзан со Македонија. Своите впечатоци од бројните посети на Македонија и сознанијата за нејзината историја ги запишал во книги и како статии во холандските весници. Тој се смета за најголемиот промотор на Охрид во Холандија поради што во 2006 година му беше подигнат споменик на брегот од Охридското езеро, во Холандскиот парк.


Сите заинтересирани поети кои сакаат да се претстават со свои дела, можат да испратат три кратки песни по свој избор на адреса: itvo@t.mk


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 67 гласови (27%)

Не - 180 гласови (73%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833