ОГЛАСИ

Охриѓани ги отворија срцата за семејството Садик

Вести | Охрид | 11.01.2017 07:00Посети : 3894

Помош пристигнува од сите страни за семејството Садик, чија куќа изгоре целосно во пожарот што се случи на 9-ти јануари.Семејството кое остана без покуќнината и спомените кои ги проголта огнот, времено е сместено во друга куќа, каде ќе остане до санација на нивниот дом. Локалната самоуправа најави дека ќе ја помогне обновата на домот на Садик со средства од буџетот, а помош понудија хуманитарни организации и граѓани.Лајонс клубот „Лихнидос“ обезбеди помош во прехрамбени продукти и средства за лична хигиена, а Црвениот крст донираше покуќнина и друга неопходна помош. Исто така голем број граѓани индивидуално понудија помош за семејството Садик кое живее тешки моменти.Градоначалникот на општина Охрид Никола Бакрачески, кој вчера се сретна со семејството Садик, упати апел до охриѓани и хуманитарните здруженија и организации да покажат солидарност и да помогнат во обновата на домот на семејството Садик.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 129 гласови (31%)

Не - 285 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833