ОГЛАСИ

Продолжен рокот за поднесување барања за субвенционирање трошоци за комунални услуги

Вести | Охрид | 11.01.2017 15:57Посети : 1477

Рокот за поднесување на документи, за остварување на социјалната заштита на граѓаните од средствата на буџетот на Општина Охрид, во облик на спроведување на мерки за субвенционирање на трошоци за комунални услуги за граѓаните кои се изложени на социјални ризици, е продолжен до 18 јануари 2017 година. Сите граѓани кои до сега не поднеле барање, тоа можат да го направат во наредните седум дена.Субвенционирањето на трошоците за комуналните услуги, се однесува за периодот од 01.01.2017 година, заклучно со 31.12.2017 година. Вкупниот износ на субвенција ќе изнесува 600,оо денари месечно, за секој корисник на субвенцијата.


Право да поднесат барање за субвенционирање на трошоците за комунални услуги од Буџетот на Општина Охри, имаат лицата со статус на: Корисник на социјална помош или Корисник на постојана парична помош или Невработен подолго од 12 месеци, а доколку корисникот е во брак, тогаш и неговиот брачен другар да е невработен. Првао имаат и лица кои имаат најмалку 70% степен на инвалидитет или тешка болест, односно нивниот брачен другар или друг член на семејството е со инвалидитет од најмалку 70% или има тешка болест.


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 67 гласови (27%)

Не - 180 гласови (73%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833