ОГЛАСИ

Видео: Војската на Северна Кореја продефилира низ Вевчаани, „долета“ и првиот ред од „Star Wars“

OhridNews TV | OhridNews TV | 13.01.2017 19:55Посети : 9313

Вевчанци и оваа година приредија незаборавен карневал. Стотици креативни маски кои василичарите од горна и долна маала ги подготвуваат цела година заедно со традиционалните пагански маски продефилираа низ вевчанските улици. И овој пат вевчанскиот театар под отворено небо ги отслика актуелните случувања во земјата. Дел од маските, традиционално, василичарите им посветија на политичарите.Во Вевчани продефилира и севернокорејската војска со лидерот Ким Јонг Ун, кој даде екслузивна изјава за медиумите.Голем број маски беа инспирирани од цртаните и играни филмови. Масовните сцени од „Побеснетиот Макс“ и јунаците од светските бликбастери беа меѓу највпечатливите на карневалот.Василичарите вечерва ќе ги посетат сите домови на Вевчанци и под маски ќе ја пречекаат Стара Нова година. Маскенбалот завршува утре на пладне со палење на маските.


Г.М.


ФОТО:Вевчански карневал 2017ФОТО:Вевчански карневал 2017

© 2017 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

OhridNews TV

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали е потребно формирање специјална служба - полиција за борба против загадувачите на животната средина?

Да

Не

Надлежните служби треба да почнат да ја вршат својата работа

Гласај

Да - 429 гласови (40%)

Не - 91 гласови (8%)

Надлежните служби треба да почнат да ја вршат својата работа - 564 гласови (52%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833