ОГЛАСИ

Димитриески: Охридско Езеро има 23 видови на риба и од нив 21 не се забранети за лов во овој период

Отворена | Писма | 22.01.2017 00:24Посети : 6480

Одговор на реакција од Координативното тело за организација на Богојавление – Водици, под наслов „Не се прави чорба од пастрмка оти е забрана“


Почитувани во мојата реакција под наслов „Ден на рибари во Охрид без рибари и охридска риба!? “ јасно се гледа дека не барам да се прави рибна чорба од охридска пастрмка или белвица кои сега се забранети за лов поради мрест. И во текстот тоа го потенцирам но има во Охридско Езеро и други видови риби. Незнам кои се во координативното тело за организација на Богојавление – Водици и каде ги е седиштето за да ги испратам една брошура за рибите во Охридско Езеро кои ги делиме во основните училишта за да научат бар 5 видови на риби кои ги има во Охридско Езеро.


Сакам да напоменам дека во Охридско Езеро има 23 видови на риба и од нив 21 не се забранети за лов во овој период. Можевте да изберете било кој вид на риба а особено охридската гомнушка која не е забранета за риболов а за брзо време ќе биде заштитен знак на Охридско Езеро, затоа што охридската пастрмка и белвица полека но сигурно исчезнуваат. Не можам да разберам на охриѓани а и на сите присатни на Денот на рибарите на самиот брег на Охридско Езеро да ги направите рибна чорба од замрзнат лосос и ослич, кога има концесионер за стопански риболов. Ова е апсурд и ќе остане запишано во историјата на рибарство, од толкаво езеро „заштитено“ од УНЕСКО Вие се одлучивте да правите рибна чорба од морска риба, неможам на друг начин тоа да го протолкувам освен навреда на охриѓани и на све што е македонско (традиција, историја и тн).!?


Да побаравте, ние рекреативни риболовци ќе ви уловевме со јадица доволно риба за да направите охридска чорба и да не се брукате. Ова што го направивте е голема навреда и за научниците и за сите рибари кои го заштитуваа рибниот фонд со векови, сега тие се превртуваат во своите гробови, шчо направивме???!!.


Неможам на друг начин да ја сватам вашата реакција на мојот текст освен како промоција на нова туристичка понуда на Охрид ДОЈДЕТЕ ВО ОХРИД ДА ПРОБАТЕ ТРАДИЦИОНАЛНА ОХРИДСКА РИБНА ЧОРБА ОД МОРСКА РИБА, КОЈА СО МИЛИОНИ ГОДИНИ.......!!!???


Господе чувајне и бранине од овие туристички работници, кои знаат како да ја негуваат традицијата.


Бистро,
Радован Димитриевски


Ставовите изнесени во рубриката Писма-Колумни се ставови на авторите и редакцијата на OhridNews не сноси одоговорност за содржината на истите


Реакција: Не се прави чорба од пастрмка оти е забрана


ЗРРСК „Св. Апостол Петар“: Ден на рибари во Охрид без рибари и охридска риба!?


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Отворена

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 563 гласови (31%)

Не - 1257 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833