ОГЛАСИ

Водичите ќе расправаат за законот за туристичка дејност и нелојалната конкуренција

Вести | Охрид | 17.02.2017 15:00Посети : 1412

Во организација на Здружението на туристички водичи и придружници Кеј-Охрид, во вторник со почеток во 11 часот, ќе се одржи работен состанок по повод 21-ви февруари Меѓународниот ден на туристичките водичи. На состанокот ќе се дискутира за законот за туристичка дејност со посебен осврт на туристичките водичи како посебна категорија во туризмот.Учесниците ќе расправаат и за регулирањето на професијата и дејност туристички водич, како и за нелојалната конкуренција. На состанокот ќе учествуваат претставници од Факултетот за туризам и угостителство, Управата за јавни приходи – даночно одделение – Охрид, подрачното одделение на Државниот пазарен инспекторат и локалниот инспекторат.


Работниот состанок ќе се одржи во амфитеатарот на Факултет за туризам и угостителство.


OhridNews


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 113 гласови (32%)

Не - 241 гласови (68%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833