ОГЛАСИ

КУП: Фени Индустри пресилен за АВ Охрид

Спорт | Охрид | 17.02.2017 17:06Посети : 803

Составот на Фени Индустри му се придружи на Карпош Соколи меѓу најдобрите четири во Купот на Македонија, откако го совлада тимот на АВ Охрид во 1/4 финалето со 112-69 (24-12, 28-19, 34-20, 26-18)Мотивираноста на стартот од мечот на кавадарчани им донесе двоцифрена предноста на семафорот по првите десет минути игра (24-12).

Во вториот период кошаркарите на Фени Индустри ја зголемија разликата за дополнителни девет поени за водство од 52-31 на полувремето.Со ист ритам „домаќините“ продолжија и во третата четвртина и стигнаа до највисоки 86-94 на натпреварот.

Последните десет минути беа чиста формалност и избраниците на Љупчо Малинков со рутинска игра го заверија триумфот и пласманот меѓу најдобрите четири.Во составот на АВ Охрид најмногу се истакна дебитантот Девин Брукс со 37 поени, а во победничкиот тим најпрецизен беше Матија Чешковиќ со 20-ет вкупно кошеви.

Фени Индустри во полуфиналето ќе се сретне со подобриот од четвртфиналниот меч меѓу МЗТ Скопје и Кожув кој на програмата е во 20:30 часот.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 67 гласови (27%)

Не - 180 гласови (73%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833