ОГЛАСИ

Потенцијалите на денталниот туризам во Охрид и традицијата на Вевчани промовирани на саемот во Берлин

Вести | Охрид | 11.03.2017 18:30Посети : 6935

Денталниот и активниот туризам со акцент на традиционалните вредности на Охридско - струшкиот регион се претставуваат на Саемот за туризам во Берлин, кој завршува утре.Потенцијалите на денталниот туризам во Охрид ги претставува стоматолошкиот бренд и лидерот во иновации во оваа област кај нас, стоматолошкиот центар „Д-р Баткоски“.- Повеќегодишните напори во развој на денталниот туризам во Охрид носат резултати. Од година во година сé поголем е бројот на странци кои доаѓаат за да одмораат во Охрид и да добијат врвна стоматолошка услуга по европски стандарди во Стоматолошкиот центар „Д-р Баткоски“. Веруваме дека нивниот број во иднина ќе се зголемува. - велат од Стоматолошкиот центар „Д-р Баткоски“.На саемот во Берлин можностите за активен туризам, традиционалните вредности и познатите специјалитети од домашната кујна ги претставува ресторанот „Виа Игнација“ од Вевчани. Овој ресторан долги години вниматено го гради својот имиџ, а се поголем е бројот на странски туристи кои го посетуваат ова место.Оваа година на саемот во Берлин се претставуваат учесници од 187 земји од пет континенти. Туристичката понуда е претставена во 24 хали, а се очекува саемот да го посетат 26.000 конференциски посетители, 60.000 приватни и околу 120.000 трговски посетители.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 67 гласови (27%)

Не - 180 гласови (73%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833