ОГЛАСИ

НАСА пронајде сателит на Индија изгубен пред 8 години

Занимливости | Свет | 13.03.2017 13:09Посети : 767

Вселенската агенција НАСА го пронајде индискиот сателит „Chandrayaan-1“ кој се загуби пред 8 години, како орбитрира околу месечината. Сателитот бил лоциран од сателитите на НАСА. Сателитот „Chandrayaan-1“ го лансираше вселенската истражувачка организација (Isro) oд Индија во 2008 година.Од НАСА информираа дека не било воопшто лесно да се најде изгубениот сателит бидејќи тој бил многу тенок. Покрај него НАСА успеала да лоцира уште еден нејзин изгубен сателит, кој исто така орбитрирал околу месечината.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 549 гласови (31%)

Не - 1205 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833