ОГЛАСИ

Подземните контејнернери празни, ѓубрето на тротоар

Вести | Охрид | 20.03.2017 07:00Посети : 3171

Граѓаните се' уште не можат да се навикнат ѓубрето да го одлагаат во подземните контејнери во центарот на Охрид. Наместо таму, тоа се остава на тротоар на само десет метри од новите подземни контејнери кои беа поставени токму за да не се нагрдува строгиот центар на градот.- Сликата е погрда од онаа претходната кога ѓубрето се фрлаше во старите контејнери, а смрдеата неизбежна. Верувам дека оние кои ги оставиле не им е јасно каде сега треба да се фрла ѓубрето. Очигледно треба на луѓето да им се објасни каде и како треба да се користат новите контејнери. - вели Никола од Охрид, кој вчера утрото ја затекнал ваквата слика на булеварот „Македонски Просветители“.Реакции во јавноста имаше и кога се поставуваа подземните контејнери, од тоа како се изведени, до тоа дека локацијата не е најсоодветна, бидејќи во непосредна близина се наоѓа споменикот на Григор Прличев. Проблем очигледно претставува и недоволната информираност на граѓаните за правилно користење на подземните контејнери, но и лошите навики кои по правило кај нас не се санкционират.


OhridNews


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 113 гласови (32%)

Не - 241 гласови (68%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833