ОГЛАСИ

Новак Ѓоковиќ дефинитивно го пропушта турнирот во Мајами

Спорт | Свет | 20.03.2017 10:35Посети : 435

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го откажа учеството на мастерс турнирот во Мајами поради повредата на лакотот која го мачи подолг период.Шесткратниот освојувач на трофејот на мастерсот во Мајами покрај епитетот шампион ќе загуби и 1000 поени на следното рангирање на АТП листата.

- Ова е големо разочарување и шок за мене, а знам дека и на навивачите не им сеедно кои ме бодрад од 2010 година наваму. Турнирот во Мајами ми буди добри спомени, бидејќи таму го освоив првиот трофеј од мастерс турнирите и сакав по секоја цена да играм, но повредата е посилна од мојата желба. Повредата на лакотот ја влечам подолго време, а состојбата се влоши пред две три недели. Советите од лекарите беа да паузирам од тенисот иако јас тоа најмалку го посакувам. - изјави Ѓоковиќ.

Од 2010 година наваму Србинот во Мајами има шест титули и го дели првото место на вечната листа со Андре Агаси.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 549 гласови (31%)

Не - 1205 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833