ОГЛАСИ

Објавена хаику книгата „Шафран“ од Пере Ристески

Живот | Книга | 21.03.2017 10:26Посети : 1791

Во издание на Издавачката куќа „ПНВ“ — Скопје, излезе од печат најновата книга Шафран, книга со хаику поезија од Пере Ристески.
За најновото хаику остварување на Ристески, проф. д-р. Димитар Пандев вели: „Збирката Шафран се чита како поема. Од почеток до крај е целина. Ода за шафранот. Но исто така се чита и засебно секоја хаику песна. Секоја од песните си е песна со своја тема и свој ритам. Практично, како да имаме две хаику збирки во една. Уште една доблест на оваа книга.  Додека ги чита овие хаику песни, читателот може да се најде и во Јапонија и во Јужна и Америка, во Шпанија и Франција, како и во Македонија. Таму каде што има услови за одгледување шафран. Таму каде што ги има сите годишни времиња. И каде што има славеи, врби, води, жетви, глог, облаци, сонце, ветар, дожд, јоргован, липа... Идеално шифриран контекст за хаикуто! И мирис. Со оваа збирка Пере Ристески го надразнува сетилото за мирис. И ја буди потребата на сетилото за вкус. И нуди спокој. И мир во душата. Како шафранот.“

Покрај хаику, Ристески пишува и танка и сиџо поезија објавувана во реномирани списанија во Европа и светот.
      

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 549 гласови (31%)

Не - 1205 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833