ОГЛАСИ

Хотел „Гарден“ Охрид подготвува Шопска салата за Гинис!

Вести | Охрид | 20.04.2017 12:31Посети : 10042

Охрид ќе влезе во Гинисовата книга на рекорди со најголемата шопска салата во светот која утре (петок), ќе ја подготви хотелот „Гарден“.Иницијативата е на Ина Жарова од Русија, инаку повремен жител на Охрид и најпознатиот професионален угостителски критичар во Русија Олег Назаров. Заедно со нив во х. „Гарден“ во Охрид пристигнаа и петнаесетина сопственици на познати ресторани во Москва.


Специјално за необичниот подвиг изработен е соодветен сад каде ќе се прави познатата шопска салата според светски прифатениот рецепт. Салатата ќе ја подготвува персоналот на хотелот „Гарден“ со помош на учесници од средното угостителско училиште „Ванчо Питошески“ од Охрид.-Предвидено е Шопската салата за Гинис да тежи околу 200 килограми. Таа ќе биде измерена на вага, а податоците потоа ќе бидат испратени на верификација до Гинис.- информираат од хотелот „Гарден“.


Шопската салата за Гинис ќе ја вкусат гостите на х. „Гарден“ кои ќе присуствуваат на кулинарскиот подвиг кој ќе придонесе за уште поголема туристичка промоција на Охрид. Дел од Шопската салата за Гинис хотелот „Гарден“ во соработка со Црвениот крст од Охрид ќе ја донира на наши сограѓани, хуманитарни организации и институции.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 583 гласови (31%)

Не - 1305 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833