ОГЛАСИ

Бидете хумани-донирајте за социјално загрозените, стари лица и лица со посебни способности

Вести | Охрид | 20.04.2017 13:35Посети : 910

Во рамките на социјално-хуманитарната дејност, а по повод одбележување на Неделата на солидарност од 17-23 април, под мотото „Вашиот прилог-значајна помош”, со цел подигање на нивото на свест на населението за потребната помош и поддршка на ранливото население, Црвениот крст организира хуманитарна собирна акција за  обезбедување храна, облека, обувки, средства за хигиена, постелнина, детски играчки и парични средства, кои ќе бидат наменети за социјално загрозените, старите лица и лицата со посебни способности од Охрид и Дебарца.- Апелираме и ги повикуваме нашите сограѓани, фирми и институции да ја покажат својата солидарност и хуманост и масовно се вклучат во акцијата со донирање на материјални добра, во просториите на Црвен крст Охрид на улица „Димитар Влахов” 52, во сите денови на траењето на акцијата вклучувајќи и сабота и недела од 8 до 15 часот, како и на собирните пунктови за прехрамбени производи во маркетите во Охрид, велат од општинскиот Црвен крст.


Хуманите граѓани можат да даваат доброволни прилози и на мобилните тимови на Црвен крст Охрид составени од волонтери, обележени со обележја на Црвен крст, кои ќе бидат на повеќе јавни пунктови низ градот, како и да донираат парични средства на мобилните тимови, во рамки на акцијата „Од куќа до куќа“, во која волонтерските тимови ќе приложат плико и информативен флаер за вклученоста на граѓаните во акцијата според нивната желба и можности, Донирање на парични средства на жиро сметката на Црвен крст со назнака за „Недела на солидарност”.


OhridNews
    

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 113 гласови (32%)

Не - 241 гласови (68%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833