ОГЛАСИ

Најубавите места и понатаму депонии

Вести | Охрид | 20.04.2017 16:28Посети : 1838

Патот до селото Велестово, кој голем број граѓани и туристи го користат за рекреација поради убавиот поглед и природа, преполн со расфрлан отпад. Љубителите на природата, револтирани од односот на несовесни поединци кои и покрај бројните апели, продолжуваат со фрлањето отпад.

- Ваква е глетката денес, но истата беше и за време на велигденските празници кога тука минуваа голем број туристи. Се надеваме дека барем гостите кои ќе го посетат Охрид и Велестово за првомајските празници нема да го затекнат овој неред на расфрлани душеци, санитарен отпад, пластика и што уште не, велат граѓаните.
Медиумите, еколошките здруженија, граѓаните постојано апелираат за подигнување на еколошката свест и да не се фрла отпад во природата. И покрај тоа дивите депонии можат да се видат насекаде во градот, но и на најубавите локации во околината.


OhridNews

© 2017 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали во екот на сезоната во Охрид треба да се одржуваат настани на отворено кои траат до доцна во ноќта?

Да

Не

Треба да постојат исклучоци, според строги правила

Гласај

Да - 1269 гласови (37%)

Не - 849 гласови (25%)

Треба да постојат исклучоци, според строги правила - 1283 гласови (38%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833