ОГЛАСИ

Двајца полицајци загинаа во терористички напад на Елисејските полиња во Париз

Вести | Свет | 21.04.2017 08:33Посети : 596

Двајца полицајци загинаа во престрелка при терористички напад на авенијата Шанзелизе во Париз. Француската полиција извести дека напаѓачот е убиен. Градските власти им советуваа на жителите и туристите да не одат во овој дел од градот. Засега се знае дека напаѓачите намерно пукале на полициска кола. Париското антитерористичко обвинителство потврдува дека се работи за терористички напад.Нападот го потврди и претседателот  Оланд кој рече дека се работи за терористички напад. “Исламска држава” ја презеде одговорноста за терористичкиот напад и посочи името на напаѓачот, кој се покажа пристигнаа од Белгија  е Абу Јусеф ал Белџики. Идентитетот на терористот се разликува  со оној  на полицијата. Според властите станува збор за 39-годишен маж од Ливри-Гарган, во Сен-Сен Дени. Тој е познат на силите на редот по својата радикализација и пред некое време нападнал полицајци.
Пукањето се случило околу 21.00 часот по локално време на познатиот париски булевар.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 92 гласови (30%)

Не - 215 гласови (70%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833