ОГЛАСИ

Со полагање свежо цвеќе започна одбележувањето на 112-годишнината од смртта на Христо Узунов

Вести | Охрид | 21.04.2017 12:11Посети : 5771

Со полагање свежо цвеќе на бистата на Христо Узунов во дворот на училиштето кое го носи неговото име, денес, започна одбележувањето на Патрониот празник на охридското основно училиште. При тоа се одржа и историски час, а беа доделени и награди за најдобрите ученици.

Вечерва, во 18.30 часот во Центарот за култура „Григор Прличев“ ќе биде отворена изложба на детски ликовни творби, а во 19 часот ќе започне свечената приредба на која ќе биде прогласен првенец на генерацијата, по што ќе следи настап на учениците од драмско- рецитаторската секција, хорот и оркестарот на училиштето под раководство на наставниците Наде Групче, Вера Булоска, Илија Булоски и Стефанка Анѓелоска.


Во недела 23-ти април, во 18 часот ќе започне Меѓународен фолклорен фестивал, а во понеделник во селото Цер ќе се одржи Панихида и свечена програма по повод 112 –годишнината од смртта на Христо Узунов.


OhridNews


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 549 гласови (31%)

Не - 1205 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833