ОГЛАСИ

Видео: Во стариот дел на градот почна снимањето на филмот „Дедо и внук“ на охриѓанецот Илија Пиперкоски

Живот | Филм | 21.04.2017 16:46Посети : 8128

Во Охрид започна снимањето на играниот филм „Дедо и внук“ на режисерот и сценарист Илија Пиперкоски. Филмот е дебитантско дело на Пиперкоски, кој до сега има режирано голем број кратки и документарни филмови.Филмот има буџет од околу 400.000 евра, од кои дел одбезбеди Агенцијата за филм. Продуцент е Огнен Антов, директор на фотографија е Патру Паунеску од Романија, сценографијата е на Владимир Зафироски, костимограф е Жаклина Крстевска.

Главните улоги ги толкуваат Дејан Лилиќ и Салаетин Билал, а во актерската екипа се уште и Даниела Ивановска, Горан Стојаноски и други.

Филмот целосно ќе се снима во Охрид до средината на месец мај, а премиерно ќе биде прикажан во февруари 2018 година исто така во Охрид.


Интересно е тоа што овој филм се снима во истата куќа во стариот дел на градот каде е снимен филмот „Мирно лето“.почна снимањето на филмот „Дедо и внук“ на охриѓанецот Илија Пиперкоски


Г.М.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 559 гласови (31%)

Не - 1239 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833