ОГЛАСИ

Научниците на трага на „таблетата за вежбање“

Живот | Здравје | 05.05.2017 07:00Посети : 980

Американските научници се на добар пат да развијат таблета што ќе ги замени телесните вежби, што би можело да ги промени животите на оние што не можат да вежбаат заради екстремна дебелина или физички хендикеп, пренесува „Макфакс“.Надежите за развој на таквата таблета пораснаа оваа недела, откако научниците на институтот Салков во Сан Диего ги соопштија резултатите од повеќемесечните тестирања врз глувци.

Благодарејќи на таблетата, глувците успеале 270 минути да трчаат на минијатурна подвижна трака пред да го достигнат својот физички лимит. Пред таблетата можеле да трчаат само 160 минути.

Освен тоа што им се засилила издржливоста за 70 отсто, на глувците за осум недели им се намалила телесната тежина, како и нивото на шеќер во крвта.

Научниците предводени од Роналд Еванс, утврдиле дека таблетата наречена GW1516 ги менува активностите на речиси илјада гени. Истовремено го забрзува согорувањето на мастите и го забавува процесот на претворање на шеќерите во енергија.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 563 гласови (31%)

Не - 1257 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833