ОГЛАСИ

„Мрак“ од Ристо Лазаров обjавена на српски

Живот | Книга | 09.05.2017 07:00Посети : 970

Дваесет и седмата оригинална поетска книга на Ристо Лазаров која носи наслов "Мрак", објавена е на српски јазик. Книгата содржи 43 песни распоредени во шест циклуси.Во поговорот кон книгата насловен "Поетски светлини во сеопштиот мрак", Владимир Мартиновски, поет и универзитетски професор, напоменува дека најновата книга на Лазаров опева мракови кои не се далеку од нас: во утробата на земјата или, во некое далечно, егзотично минато.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 84 гласови (29%)

Не - 207 гласови (71%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833