ОГЛАСИ

Победникот на Евросонг е тешко болен?

Занимливости | Свет | 14.05.2017 23:54Посети : 3409

Португалскиот претставник Салвадор Собрал е победник на 62 издание на Евросонг, а песната „Амар Пелос Диос“ освои вкупно дури 758 бодови. Неговата животна приказна е навистина трогателна, јавуваат светските медиуми, пренесува „Макфакс“.



Собрал, кој беше седмопласиран во португалското шоу „Идол“ во 2009 година, од јавноста се обидувал да сокрие дека е многу болен, но сè беше откриено кога не успеа на време да стигне во Киев на пробите во пресрет на Евросонгот, бидејќи лекарите не му одобриле да патува.



Дваесет и седумгодишниот Португалец живеел во САД и Барселона, каде што посетувал музичко училиште. По „Идол“ се одлучил да се посвети на компонирањето и комбинирал различни стилови. Минатата година го објавил својот прв сингл „Excuse Me“, а истоимениот албум дојде до 10 место по продажба на албуми во Португалија.


OhridNews

© 2017 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали е потребно формирање специјална служба - полиција за борба против загадувачите на животната средина?

Да

Не

Надлежните служби треба да почнат да ја вршат својата работа

Гласај

Да - 346 гласови (39%)

Не - 72 гласови (8%)

Надлежните служби треба да почнат да ја вршат својата работа - 468 гласови (53%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833