ОГЛАСИ

Критична е состојбата на Ники Хајден

Спорт | Свет | 19.05.2017 07:58Посети : 640

Американскиот мотоциклист Ники Хајден и понатаму се наоѓа во критична состојба по несреќата која ја доживеа во Италија, соопшти неговиот тим Супербајк тим Ред Бул Хонда.Врз поранешниот шампион во Мото ГП, додека возел велосипед, удрил автомобил. Хајден во критична состојба е пренесен во болницата во Чезена.

Поради повредите на градниот кош и главата и по извршената операција, лекарите решиле да го стават во индуцирана кома.

„Клиничката состојба на Ники Хајден и понатаму е критична. Тој се наоѓа на одделението за интензивна нега. Има претрпено сериозни повреди со сериозно оштетување на мозокот“, се наведува во тимското соопштение.

Хајден во 2006 година беше шампион во Мото ГП, а оваа сеозна му беше втора во Супербајк.


OhridNews 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 130 гласови (31%)

Не - 285 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833