ОГЛАСИ

Колумна: „Каков документ каков бакрач“

Отворена | Колумни | 22.05.2017 07:00Посети : 8760

Абре уште не можам да престанам да се смеам. Бев на театар. Абе се искинав од смеење ко новина. Морееееее претстава комедија, пародија шо ќе беше она. Не ми теквит как се викаше претставава за да ти кажам да ја следаш да се искиниш и ти, ама не вервам дека уште еднаш может онака да се изглумит све. Па па па. Абе цел народ шо гледавме, а ми се чинит дека цела НСРМ беше дојдена се испосравме од смеење. Само не разбрав кој беше режисерот. Абе глумциве се надминаа себеси.


Искрено не ми беше до крај јасна содржинава дека ко оџрвгален бев, ама бар се изнасмеавме. Како да ти кажам, целиот заплет беше околу овај, главниот лик, ко на сомнително лице ко началник да беше, ко некој главен не знам, напрај триста заврзлами околу то на кому да му го дајт. Важен а да го видеше во суратот ко препелица на мотор, ко вџашен.


Е сега тој му го даде на еден, ама услов беше овај да се зејт со еден, шо беа земени одавна ама сега не беа земени, ама не беа остаени, туку само неземени......и јас се избунив. Ти реков содржината.... Па се зедоа, ама нешто не се разбраа и свршена Спаса побегна. Е тој првиот, препелицата,  му го зеде назад и не сакаше поќе никому да му го дават. Си го чуваше за него.


Арно ама го нагрнаа сватојте, од онај остаенион кај давачов од шо ќе го дајт или чаре. Абе ти незнајш колку му го сакаа да им го дајт. Абре крв падна за неговиот да им го дајт. И да не те давам, на крај овај му го даде конечно на еден мислам дека беше аграрец, земјоделец кој пак не со еден, туку се зеде со три-четворица. Абе унери шо да ти кажам. Онака может да изглумет само македонски глумци. Еден пак ми викат шо сум се кикотел ко коментаторине на МТВ, ко зелен, ова било траги-комедија не комедија. Го глем и си викам да го р`снам со балгам или не? Да му залепам една зеленојна зш појма немат? Како мојт во НСРМ да е траги-комедија. Кој шо сакат прајт кај нас и само им ги заташквет трагите и траги немат.


Мада мислам дека режисерот не ќе да е од Македонија. Да смислиш вакви пиздарии морат да си од негде од надвор. Как да е. Важно се изнасмеавме. Уш ова. Ко заврши комедијава цел народ остана така насмеан. Да ја глеш ако не ја имаш гледано. Мада рекоа дека тука не завршвит. Ќе имало и втор дел.


И сега јас после едно вакво расклештено расположение ради комедијава македонска одма спиздев. Абе толку спиздев шо мислев и дека ќе ми дојт. Мореее колку криминалци имало во државичкава наша. Безобзирни. Дал го виде онај од Подгорци струшко каква пиздарија напрај. Дал виде како ја сјеба државава. Кизнајт колку милиони евра ја имат оштетено нашава самостална економски стабилна држава.


Абре се дрзнал, пази на 82 години, алоооооооо скоро стоооооо, да прајт ѕид без соодветна документација. Абре кај ојде ова светов. Да земиш да прајш ѕид долг 6,9 метри и висина од 0,35 метри, абрееее то ти се цели нецели 2,5 метри, па требит да си безрбетник. Криминалец со педигре. Узурпација да напрајш на цели нецели 2,5 метри од нашава напатена, од криминалци скоро исчистена држава и око да не ти клепвит??? Абре ич не ми се прајт муабет. Ми се посра цело расположение шо ми го приредија ова нашиве глумци.


Абре не парична казна, абре смрт со бесење за такви, абре да му се пресудит смрт со смрт да му се.....Море одма тука на ѕидот да се закојт, да се распнит, да се....Абре дај те му на чоекот медаља дека е здрав и жив. На 82 години ти мешал малтер, кревал врешчи, камења.


Мада и него не го разбирам. Абре прдни му се на ѕид од цели нецели 2,5 метри. Земи тука прај џамија среде града Охрида. Какви документ, каков бакрач. Ништо не ти требит. Па кажви дека некош минарето било 32 метри, па све дека е легално. Влакно на глата немат да ти фалит. Па то ќе е атракција и за туристите. Па и за нас е убајна како ам. Шо потреба да ојме до Саудиска Арабија, ќе си го пректрстиме Охрид во Мека и Медина и свиркај си.


Па ко ќе р`снит од висина од 32 метри оџана, односно цедето оџана шо ќе го пуштит ко ќе р`снит бичим Павароти, бичим Синан Сакиќ, бичим Фахрета Јахиќ, бичим Шериф Коњевич, бичим......ќе се слушат дууууур до Дебар. Ексик, јаз`к. Се уморив.


ЏИМИ
jimmy@t-home.mk


Ставовите изнесени во рубриката Писма-Колумни се ставови на авторите и редакцијата на OhridNews не сноси одоговорност за содржината на истите

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Отворена

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 527 гласови (31%)

Не - 1161 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833