ОГЛАСИ

Американските научници создадоа суперантибиотик

Живот | Здравје | 01.06.2017 22:01Посети : 856

Американските научници од институтот „Скрипс” создадоа еден разновиден антибиотик ванкомицин, кој е способен да се справи со супербактерии – организми кои не подлегнуваат на традиционалните методи на лекување, соопшти Лента, пренесува „Макфакс“. Истражувањето е објавено во списанието „Прсијдингс оф Нешнал академи оф сајанс”.Специјалистите добија трета модификација на ванкомицин која ја менува пропустливоста на бактерискиот клеточен ѕид. Пред тоа беа развиени уште две модификации на антибиотикот, од кои секоја има своја стратегија за борба со бактериска инфекција.


Според научниците, тоа ќе им овозможи да се избегне развојот на отпорност на антибиотикот кај микроорганизмите. Лекот е создаден врз основа на третата модификација на ванкомицин и е повеќе од илјада пати поефикасен од претходните верзии.


При терапијата со него е потребно значително помала количина, затоа е можно да се појават помалку компликации. Специјалистите работат на технологија за синтетизирање на новиот антибиотик во индустриски количини. Во лабораториски услови за негово правење потребно е многу време и процесот поминува низ 30 меѓу процедури и хемиски реакции.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 85 гласови (29%)

Не - 208 гласови (71%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833