ОГЛАСИ

Паметни тетоважи кои го мерат нивото на шеќер во крвта

Живот | Здравје | 09.06.2017 08:49Посети : 1672

Научниците работат на револуционерно откритие кое во многу ќе го олесни животот на дијабетичарите. Имено во фаза на тестирање се таканаречени паметни тетоважи кои го мерат нивото на шеќер во крвтта и ја менуваат бојата кога е тој покачен. 


Дијабетичарите се приморани секојдневно да го проверуваат нивото на шеќер во крвта, а паметните тетоважи можат да ги поштедат од болното боцкање по неколку пати на ден.OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 84 гласови (29%)

Не - 208 гласови (71%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833