ОГЛАСИ

Македонскиот бенд „Визија“ ќе настапи на EXIT во Нови Сад!

Занимливости | Македонија | 15.06.2017 08:50Посети : 3925

Скопскиот алтернативен рок бенд Визија ќе настапи на овогодинешниот музички фестивал „EXIT“ во Нови Сад, еден од најголемите музички фестивали во светот. На регионалниот конкурс Play@EXIT се пријавија повеќе од 450 бендови, а одбрани се најдобрите 33 изведувачи кои што ќе имаат можност да ја претстават својата музика од 5-ти до 9-ти јули на Петроварадинската тврдина. Визија е единствениот бенд од Македонија кој ќе ја има честа да настапи на овој престижен фестивал, каде што ќе настапат големи светски имиња како што се The Killers, Years & Years, Hardwell, Liam Gallagher, Jason Derulo, The Jesus And Mary Chain, Paul Kalkbrenner, Robin Schulz, Rag ‘N’ Bone Man и други.Покрај Визија, преку Play@EXIT конкурсот, учество обезбедија и бендовите: Novembar, Remedy, Piknik, Helem Nejse, Maika, Cao Portoroz, Sputnik, The Fedz, TheGift, 3 Kapljice, The Churlians, Stranger in my Town, Penetratori I Norveska suma, Ljubicice, Bvana iz Lagune I neznani ludaci, Plavo, Rosetta Stoned, Regulator, Jazzy Bit, Empathy Soul Project, Uzemljenje, Irvas, Slow motion suicide, Cincila, Grashoper, Plastic Sunday, 3 macke 100 godina, Floridus, Become as one, Hurleur и Gospodjo bate.


Најголем дел од овие групи ќе настапат на Future shock стејџот, а Визија е еден од двата бенда кои што добија можност да настапат на Fusion стејџот, кој важи за еден од најголемите на фестивалот.
Бендот „Визија“ е составен од членовите Марко Џамбазоски, Марко Гапо, Лилјана Јанкова и Синиша Ѓорѓевиќ. Неодамна го издадоа својот прв албум „Гласно!“, а до сега имаат настапено на дел од најголемите балкански фестивали како што се Заечарската гитаријада (Србија), Таксират (Македонија), Јелен демофест (БиХ), Лејк фест (Црна Гора), Миксер (Србија), Земјотрес (Македонија), Rock ‘n’ pop the borders (Бугарија) итн.Покрај овие настапи, бендот добива одлични критики од американската радио станица „WMBR" и британските музички веб сајтови „The devil has the best tuna” и „Emerging Indie Bands" кој на неговата листа на најдобри 90 нови бендови од светот за 2014 година, ја поставува Визија на високото седмо место.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2029 гласови (88%)

Не - 283 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833