ОГЛАСИ

ИД ја урна џамијата во која ал-Багдади прогласи калифат

Вести | Свет | 22.06.2017 08:40Посети : 1596

Милитантите на Исламската држава (ИД), ја срушиле големата џамија Ал-Нури и нејзиниот минарет во Мосул, соопшти ирачката армија, пренесува „Макфакс“.Од оваа средновековна џамија лидерот на ИД Абу Бакр ал-Багдади пред три години прогласи „калифат“ на териториите на Сирија и Ирак.

Новинската агенција на ИД, Амак, за рушењето на џамијата ја обвини американската војска.

„Припадниците на ИД извршија уште еден историски злочин. Тие ја урнаа џамијата Ал-Нури и нејзиниот минарет Ал-Хабда“, соопшти ирачката војска.

Експлозијата се случила кога единиците на ирачката армија се доближиле на околу 50 метри од џамијата, која се наоѓа во стариот дел на Мосул.

„ИД со овој чин официјално го призна поразот“, рекол премиерот на Ирак Хајдер ал-Абади, неколку часа откако ИД ја урна џамијата.


OhridNews
извор: „Макфакс“

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 559 гласови (31%)

Не - 1234 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833