ОГЛАСИ

Со пригоден настан во Охрид ќе се одбележи Денот на Балканските Египќани

Вести | Охрид | 23.06.2017 10:20Посети : 1836

Утре, 24-ти јуни, во Центарот за култура „Григор Прличев“ со почеток во 12 часот, ќе се одржи пригоден настан по повод Денот на Балканските Египќани.Присутните ќе имаат можност предпремиерно да го проследат документарниот филм што светската документарна редакција на Ал-Џезеира го продуцира за Балканските Египќани, во кој се прикажува животот, културата и културното наследство, како и движењето за заштита на идентитетот на Балканските Египќани. Исто така ќе има мала пригодна културно-музичка програма изведена од талентирани младинци од заедницата на Балканските Египќани во Македонија.


Денес, Денот на балканските Египќани ќе се одбележи со централен настан во Албанија на 23 Јуни во градот Елбасан каде ќе се претстават културните вредности на заедницата преку ора и песни од балканските Египќани кои живеат во Македонија, Албанија, Црна Гора, Србија и Косово.


OhridNews


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 559 гласови (31%)

Не - 1234 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833