ОГЛАСИ

Се сече асфалтот за да се постави дрворед на „Туристичка“

Вести | Охрид | 24.06.2017 09:31Посети : 2400

Со специјална машнина се сече ново поставениот асфалт на тротоарите на булеварот „Туристичка“ за да засади нов дрворед. Стариот беше исечен пред неколку месеци при реконструкцијата на тротоарите, со образложение дека дрвата го поткопувале тротоарот и ја оштетувале подземната инсталација која целосно беше заменета.
Активностите на надлежните доаѓаат по силните реакции во јавноста која изрази стравување дека дел од булеварот на излезот од Охрид кон Скопје ќе oстане без дрворед, бидејќи тротоарите целосно беа асфалтирани без да се остави простор за нови дрва. Случајот доби и политичка димензија откако локалната опозиција и власт отворија дебата за потребата од поголема вклученост на јавноста при преземање на вакви инфраструктурни зафати. Локалната самоуправа уверува дека реконструираните тротоари на булеварот „Туристичка“ соодветно хортикултурно ќе бидат уредени.


OhridNews


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 527 гласови (31%)

Не - 1162 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833