ОГЛАСИ

Хан ќе присуствува на владината седница за итните реформски приоритети

Вести | Македонија | 25.06.2017 16:09Посети : 389

Еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската унија, Јоханес Хан, утре, 26 јуни, ќе присуствува на владина седница посветена на реформските приоритети. Владата соопшти дека Хан утре прво ќе има тет-а-тет средба со премиерот Зоран Заев, а потоа и средба со владина делегација составена од вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров. По средбите, Хан ќе присуствува на седница посветена на итните реформски приоритети за евро-атланските интеграции на Македонија.Во пресрет на посетата, Хан изјави дека и владата и опозицијата треба да се фокусираат на имплементацијата на договорот од Пржино и да ја вратат Македонија на патот кон Европската унија. Според Хан, Македонија со континуирана помош од ЕУ конечно ја надмина политичката криза преку добро спроведени избори и со формирање на нова влада.

Утре во Скопје ќе пристигне и европскиот експерт Рајнхард Прибе кој во петокот пристигна во Охрид како предавач на Летната школа за правници.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1154 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833