ОГЛАСИ

Еди Рама победник на изборите во Албанија според излезните анкети

Вести | Свет | 26.06.2017 10:06Посети : 373

Владејачката Социјалистичка партија,предводена од премиерот Еди Рама, ќе освои меѓу 45 и 49 отсто од гласовите, или повеќе од 70 од 140 места во парламентот, но не ќе може самостојно да формира влада. Излезните анкети покажуваат дека опозициската Демократска партија ќе има до 34 отсто освоени гласови. Одзивот на гласачите до 17 часот бил под 50 отсто, што беше причина гласачките места да бидат отворени еден час подолго.И Рама и опозиционерот Љуљзим Баша ги повикуваа Албанците да излезат на гласање, бидејѓи нивниот живот може да се смени само со излегување на изборите.


Денешните избори се деветти парламентарни избори од демократизацијата на земјата и први од полноправното членство на Албанија во НАТО и добивањето на кандидатски статус за влегување во ЕУ.OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1402 гласови (88%)

Не - 191 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833