ОГЛАСИ

Крик од врвот на Јабланица за чист воздух во Струга

Вести | Македонија | 26.06.2017 12:34Посети : 999

Членови граѓанската иницијатива „Доста е“ и планинарското друштво „Закамен“ од Струга, се искачиja на врвот на планината Јабланица, каде развиорија транспарент со порака „Чист воздух - Сега!“.На овој начин граѓанските активисти и љубителите на природата сакаат да го сврат вниманието на надлежните на проблемот со двата депонија во непосредна близина на Струга која со години го загадува градот.


По серијата протести неодамна беше изгаснат пожарот на депонијата која е покриена со купишта земја, но и натаму останува проблемот со депонирањето на отпадот во Струга. На протестот одржан деновиве, граѓанската иницијатива „Доста е“ испрати барање до надлежните во рок од 15 дена да биде одредена нова локација за дислокација на струшката депонија, во спротивно струѓани најавија радикализација на протестите.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 563 гласови (31%)

Не - 1257 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833