ОГЛАСИ

Хан: Сите политички актери да се вклучат во реформскиот процес

Вести | Македонија | 26.06.2017 17:27Посети : 416

Tука сум за да сведочам за оптимизмот за спроведување на реформите, рече еврокомесарот, Јоханес Хан, на заедничката прес-конференција со премиерот, Зоран Заев, пренесува „Макфакс“. Тој додаде дека после сите настани во Македонија чувствува нова динамика и позитивна клима во која што се движат работите во земјата. 


„Сакам да испратам порака да се сконцентрираме на задачите што ни претстојат. Сите одговорни актери, а тука мислам и на опозицијата, да се вклучат во создавање на едно модерно општество за сите. Ја поздравувам Владата за заедничко делување со опизицијата затоа што сите важни прашања треба да се дискутираат институционално пред сè во Собранието. Реформите не се за Европската унија туку се за подобрување на животот на граѓаните на Македонија“, порача Хан. Во однос на проблемот со името меѓу Македонија и Грција Хан вели дека ЕК ќе стои настрана од ова прашање. 


„ЕК смета дека на ова прашање треба да работат заедно двете земји. Наш интерес е да дадеме позитивна препорака, но претходно мора да се спроведат итните реформски приоритети“, подвлече Хан.

Тој ги поздрави позитивните чекори на Владата за одржаните средби со политичкиот врв со Бугарија и Грција додавајќи дека тоа е првиот чекор за воспоставување на добрососедски односи.


OhridNews
извор: „Макфакс“

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 533 гласови (31%)

Не - 1174 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833