ОГЛАСИ

Нимиц на 2 и 3 јули во Скопје

Вести | Македонија | 27.06.2017 16:21Посети : 509

Посредникот за името, Метју Нимиц,  в недела и в понеделник ќе престојува во Скопје, а потоа ќе замине за Атина. Ова ќе биде негова прва посета откако е формирана новата влада, поради што нема преголеми очекувања. Според најавите од дипломатски извори, тој ќе разговара за процесот на преговори околу спорот, но конкретен предлог или резултат не се очекува.По средбите во Скопје со македонскиот државен врв, според најавите, Нимиц ќе замине за Атина, на дводневни разговори со претставници на грчката влада. Посредникот Нимиц последен пат беше во регионот во јули 2014 и тогаш пред доаѓањето рече дека очекува голем напредок во процесот. Неодамна, во интервју за грчки весник, посредникот Нимиц изјави дека решавањето на спорот за името треба да биде високо поставено на агендата на новата влада во Македонија.


Паралелно со најавата за неговото доаѓање, Македонското народно движење за човекови права објави денес дека  специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН изјавил неофицијално, дека ако е Македонец, не би преговарал за сопственото име. Според Бил Николов од оваа организација, Нимиц наводно рекол дека ништо не би се случило и не би имало последици доколку Македонија се повлече од преговорите за името.


OhridNews
Макфакс

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 563 гласови (31%)

Не - 1257 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833