ОГЛАСИ

Разрешени повеќе директори на јавни установи

Вести | Македонија | 28.06.2017 09:06Посети : 1936

Владата разреши повеќе директори на јавни установи и постави нивни заменици. 

Александар Ѓорѓиев е разрешен од должноста портпарол на Владата на Република Македонија. 

За нов директор на ЈП Службен весник е именуван Мартин Костовски. Разрешен е досегашниот в.д. директор Лука Кржалоски. 

За вршител на должноста директор на Агенцијата за млади и спорт е именуван Дарко Каевски. Разрешен е досегашниот в.д. директор Марјан Спасески. 

Нов директор на Државниот архив на Република Македонија е Кирил Петров, Разрешен е Филип Петровски. 

Нов директор на Државниот завод за статистика е Апостол Симовски. Разрешена е Лидија Костовска. 

Има и уште некоку други кардовски промени. Владата за нов Директор на Агенцијата за администрација го именуваше Спасе Глигоров. Разрешена е Жаклина Николовска. 


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 533 гласови (31%)

Не - 1174 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833