ОГЛАСИ

Обновено: И денес регистрирани неколку земјотреси во близина на Охрид

Вести | Охрид | 28.06.2017 09:43Посети : 7908

И во текот на минатата ноќ регистрирани се низа земјотреси во околината на Охрид. Последниот е регистриран во 9.30 часот со јачина од 2.3 степени со епицентар на 7 километри од Косел.На овој земјотрес му претходеа уште три потреси. Во 6.02 часот регистриран е земјотрес со јачина од 2.5 степени, а во 3.52 часот посилен потрес од 2.9 степени. Нешто послаб земјотрес со јачина од 2.7 степени е регистриран и синоќа во 23.26 часот, сите со епицентар на неколку километри од Косел.


Освен вознемиреност кај населението, потресите не предизвикаа никаква штета.


Според директорот на Институтот за земјотресно инженерство Михаил Гаревски, во Охридскиот регион можни се земјотреси, но не би требало да случат некои позначајни, со поголема магнитуда. Тој во изјава за медимуте деновиве истакна дека Охридскиот регион, делот околу Косел е активно сеизмичко подрачје. Потсетува дека лани таму имаше земјотреси и со поголеми магнитуди што според него укажува дека енергијата за некој поголем земјотрес е истрошена. Сега имаме некоја редистрибуција на напрегање со серија мали шокови кои не можат да предизвикаат некоја поголема штета“, изјави за порталот СДК директорот Гаревски.


OhridNews


 
© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 583 гласови (31%)

Не - 1306 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833