ОГЛАСИ

Внимателно со храната во летниот период

Вести | Македонија | 28.06.2017 11:06Посети : 625

При купувањето треба да се води сметка за изгледот, рокот на употреба и соодветното чување на храната; да се купува храна од проверени места, лесно расипливите продукти да се купуваат исклучиво од објекти каде што производите се чуваат уредно во разладни уреди; да се избегнува храна со оштетена амбалажа (нагмечена, надуена или напукната); оладените или замрзнати производи да се купуваат на крајот од пазарењето; храна од видот месо, млеко и јајца да не се чува долго време во автомобили и други транспортни средства; да се одбегнува купување на оладена и смрзната лесно расиплива храна која стои надвор од ладилник или замрзнувач. Ова се советите кои ги дава Агенцијата за храна и ветеринарство поради високите температури, со цел граѓаните да спречат евентуално труење со храна.Од агенцијата со низа совети и околу консумирањето храна. Препораките се граѓаните да консумираат храна на места кои имаат добра репутација; категорија на објекти со висок ризик во летен период се објекти за брза храна и слаткарници; доколку сте купиле топла, оладена или замрзната храна, треба што побрзо да ја донесете дома;
оладената и смрзната храна веднаш ставете ја во ладилник и замрзнувач; одбегнувајте храна која остава впечаток дека е расипана или сменила боја; проверете дали лицето кои послужува храна користи посебни штипки за различни видови храна; во објектите за брза храна одбегнувајте ги додатоците кои не стојат во ладилник и тоа: мајонез, кечап, крем салати, сосови, преливи и сл.


Ако сакате да се освежите со сладолед, од агенцијата за храна советуваат да го купувате од сигурни продажни места; да се внимава на разладниот уред каде се чува сладоледот; пред консумирање да се провери изгледот, мирисот и вкусот на сладоледот; и доколку се купува пакуван сладолед, да се внимава на рокот на употреба, односно да се прочита означувањето.


Труењето со храна е особено честа појава во летните месеци, бидејќи високите температури придонесуваат за полесно и побрзо развивање на микроорганизмите во храната.


OhridNews


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 533 гласови (31%)

Не - 1174 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833