ОГЛАСИ

Ф1: Хамилтон ги израдува навивачите на Силверстон

Спорт | Ф1 билтен | 16.07.2017 16:18Посети : 936

Пилотот на Мерцедес, Луис Хамилтон ги израдува своите навивачи на Силверстон патеката триумфирајќи на трката за големата награда на Велика Британија.Хамилтон, подржан од домашните симпатизери доминираше од почетокот до крајот од трката. Второпласиран на пиедесталот заврши Валтери Ботас благодарание на техничките грешки на двоецот од Ферари, Кими Раиконен односно Себастијан Фетел.Раиконен смогна сили и со оштетени гуми стигна до третата позиција, додека Фетел заврши на седмата позиција иако поголем дел од трката беше позади Хамилтон.Британецот со четвртата победа во низа, инаку петта вкупно на „Силверстон“ ја намали разликата во однос на Фетел на само еден поен.

На четвртата позиција заврши Макс Верстапен, петтата ја зазеде Даниел Рикардо, а од шестата од десеттата се пласираа Нико Хулкенберг, Фетел, Естебан Окон, Серхио Перез, Филипе Маса.Следната трка во Ф1 шампионатот е во Унгарија за две седмици.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 67 гласови (27%)

Не - 180 гласови (73%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833