ОГЛАСИ

Стотици барања за проценка на штети од земјотресите во Охрид

Вести | Охрид | 17.07.2017 07:00Посети : 3077

До општинската комисија пристигнале близу 500 барања за штети кои ги утврдуваат стручни тимови.


Струшните лица укажуваат дека освен старите градби, нема сериозно оштетени објекти во Охрид во серијата потреси што го тресат градот речиси еден месец. 


Неодамна општината најави дека поднела барање до министерството за транспорт и врски, дел од државните градежни инспекциски служби да извршат увид во стариот дел од градот на напуштените стари објекти, а проценка се врши и на оштетните стари градби во кои се живее. 


Според стручните лица тлото во Охрид полека се смирува, но не може да се предвиди кога ќе престанат земјотресите, кои последните денови се со слаб или умерен интензитет. 


OhridNews


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 67 гласови (27%)

Не - 180 гласови (73%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833