ОГЛАСИ

Бројни интересни содржини на манифестацијата „На зајдисонце“ во Трпејца

Вести | Охрид | 18.07.2017 10:42Посети : 726

Во традиционалниот термин од 20 до 28 јули и годинава, во Трпејца под покровителство на Општина Охрид ќе се одржи културно – забавната манифестација „На зајдисонце“. Организаторот здружението за развој и промоција „За Трпејца со љубов“ најавува богата програма со која се очекува да го привлече вниманието на туристите и мештаните.


Манифестацијата во четврток, во 20.30 часот ќе биде отворена со изложбата на слики од Наташа Попоска– Карче од Охрид,која е  д-р стоматолог, но од неодамна другарува со светот на боите. Трпејчани и гостите ќе се запознаат со нејзините слики работени во техниката масло на платно–пејзажи, инспирирани од Охрид и Езерото. Изложбата е насловена .„Допри ме, како што ме допира сонцето“.Чинот на свеченото отворање ќе биде збогатен со мини концертот на познатиот Горан Папаз кој е активен соло саксофонист и поранешен член на групата Суперхикс. Следната вечер, во петок ќе се одржи концерт на ученици од ОМУ „Методи Патче“ под ведро небо – насловен „Со кајче по езерото“. Младите виртуози ќе свират во кајчињата осветлени од факели и фенери, а од брегот на езерото и од кафеаните гостите ќе уживаат во неповторливата глетка и изведба.  Истата вечер претставник на НП „Галичица“ од Охрид  ќе  одржи презентацијата под наслов: „Галичица на дофат“ преку која ќе биде доближано севкупното богатство на Националниот парк.Следните денови  активисти на НВО „Опција“ од Охрид ќе одржат трибина на тема: „Зависности од модерното време.“ Во Трпејца  концерт ќе одржи и КУД „Ѓердан“ од Охрид а културно забавната манифестација ќе биде збогатена со проекцијата на два извонредни документарци: ТАНЦОТ СО ПАСТРМКИТЕ – НЦ „Амфора“ снимен по сценарио и режија на  Милутин Секулоски – Охрид и ЧИСТА ВОДА дело на  Мунлајт Продукција и Делегеација на ЕУ во Македонија . По сценарио на Јана Коцевска и во режија на  Димитар Сеизов Во Трпејца ќе гостува и актерката Марија Новак која е дел од ансамблот на МНТ во Скопје.  На летната сцена кај Бунарот ќе се претстават ГРАДСКИ ХОР „VOX Lychnidos“ и Петар Кочоски- хармоника. Дирегент и уметнички раководител на хорот е проф. Бурим Хидри. Традиционално  – по шести пат ќе настапи ансамблот „Билјана“.Во забавниот дел манифестацијата „На зајдисонце – 2017“ се стандардните содржини: Учиме англиски, Фаќање риба на јадица, Учиме да пливаме, Учиме шах, Цртаме на зајдисонце, заедничкиот излет на гостите и домаќините по патеката Чоколско и  кајакарската регата „Номче Митрески“.


Сите настани се бесплатни, а според организаторите тие се поддржани од бројни фирми и кафеаните во Трпејца.


OhridNews 


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2055 гласови (88%)

Не - 288 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833