ОГЛАСИ

Пожари и во Франција, во Грција и Истанбул поплави

Вести | Свет | 18.07.2017 14:13Посети : 636

Едно лице загина од удар од гром, а романски алпинист е исчезнат на планината Олимп, каде температурата паднала до нулата. Според првичните информации, нема загрозени Македонци во невремето што вчера ја зафати Грција. Во вчерашното невреме на вториот крак на грчкиот полуостров Халкидики десетици продавници, куќи и патишта во регионот на Солун и Ситонија останаа под вода. Во летувалиштето Порто Карас поради надојдените води властите ги евакуирале туристите. Поројниот дожд на неколку места предизвика и свлечишта.Поројни дождови и во Турција. Истанбул утринава е парализиран поради врнежите кои од синоќа се со несмалена јачина. За еден час наврнале 50 литри дожд на квадратен метар. Поројните врнежи ги поплавија улиците и многу квартови од градот. Водата навлегла во куќи, канцеларии и возила. Турските медиуми пренесуваат дека во двата дела на градот по улиците течат реки. Телевизиите емитуваат снимки од луѓе што пловат или се обидуваат да минат преку водите што течат како реки. Сообраќајот е блокиран, а на мостовите над Босфор се формирани долги колони возила. Многу луѓе не можат да дојдат до своите работни места. Од Службата за природни катастрофи на Истанбул предупредуваат дека постои ризик од поплави и бура.Во околината на Ница пак беснее пожар. Стотина пожарникари се обидуваа да го изгаснат. Според регионалните власти, пожарот кој избувнал синоќа е „под контрола“, но сè уште не е изгаснат. Потпомогнати од топлото време и медитеранските ветришта, пожари овие денови има и во Прованса и на Корзика.


Големи пожари има и во Хрватска и Црна Гора.


OhridNews
извор Макфакс

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833