ОГЛАСИ

Дел од советниците со барање: Да се реши безредието на плажите

Вести | Охрид | 18.07.2017 15:23Посети : 2824

Да се реши безредието кое со години е присутно на плажите, а концесионерите да не се оставаат да прават што сакаат, надвор од потпишаните договори, побараа дел од советниците на денешната 72-ра седница на советот.


Дискутирајќи околу предложените дополнувања на програмата за изработка на урбанистички планови за 2017 година, кои се однесуваат на урбанизација на дел од крајбрежејето, поточно потегот од Славија до Метропол, Елешец до Десарет и од Градиште до Љубаништа, советниците побараа конечно да се решат проблемите на плажите и советот да има поголем увид врз тоа што се случува на крајбрежјето.- Голем број поплаки пристигнуваат од охриѓани и гостите околу концесионирањето со плажите. Едно е потпишано на договорите, а друго е на терен. Имаме бекатонизација, бетонизација, а и тој слободен простор што треба да е, целиот е зафатен со лежалки и ако сакаш да одиш на плажа мора да платиш за да бидеш гостин. Оваа предлог одлука ја прифаќаме за да се воспостави ред кој мора од некаде да започне, бидејќи ние губиме како град. Не може плажа со работно време до 22 или 23 часот да работи цела вечер и да се слуша музика до сабајле, или е плажа или кафеана, тоа мора да се расчисти. Не може како локална само да ги наплаќаме средствата од концесионерите, а тие да прават што сакаат, рече советникот Јоне Станкоски.

Со слично барање и советничката Јованка Дамоска Секулоска која нагласи дека станува збор за сензитивно прашање кое мора да се регулира на транспарентен начин.


- Да не се дозволи узурпирање на крајбрежјето од страна на поединци, мора да се има контрола врз урбанизацијата, бидејќи иако плажите се јавно добро голем дел од нив се недостапни, нагласи Секулоска.Советничката Виолета Мицкоска праша дали платформите се поставени легално со оглед на нивното влијание врз живиот свет во крајбрежниот дел и нагласи дека советниците мора да имаат увид врз се она што се случува на плажите.


Советникот Јован Стојаноски со забелешки околу доставените материјали, во кои не било детално објаснато за што конкретно станува збор.
 
На денешната седница, советниците без поголеми расправи ги усвоија предлог одлуките за давање согласност на планот за изменување на годишниот план за вработување во општина Охрид за 2017 година, за давање на користење и стопанисување повеќенаменско игралиште, од општина Охрид на ЈП„Билјанини Извори“. Беа донесени и одлуките за именување членови во Управниот одбор на ЈП„Билјанини Извори“, усвојување на измените на програмата за поддршка на локалниот економски развој на општина Охрид за 2017 година, за проширување на средствата на буџетот, како и  за утврдување на услови за начинот на градење во село Велгошти, за каде нема урбанистички план.


Т.К.


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2029 гласови (88%)

Не - 283 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833