ОГЛАСИ

Викендов запрашување против комарци

Вести | Охрид | 19.07.2017 10:31Посети : 869

Согласно Законот за заштита на населението од заразни болести, а врз основа на одлуката на Советот за спроведување на превентивна систематска дезинсекција на територијата на општина Охрид како општа противепидемиска мерка, од Центарот за јавно здравје информираат дека во деновите 21-ви јули (петок ) и 22-ри јули (сабота), екипи од центарот ќе спроведат теристичка (од земја) дезинсекција против комарци. Запрашувањето ќе се врши во период од 22 до 06 часот со апарат за УЛВ ладно запрашување.Со дезинсекцијата ќе биде  опфатено охридското крајбрежјето на потегот од село Подмоље до комплексот Св. Наум, територијата на град Охрид, потег на река Грашница, Коселска Река.


Се молат пчеларите и пчеларските задруги да ги преземат соодветните мерки за заштита на пчелите.


Во случај на појава на неповолни временски услови (ветар, дожд) дезинсекцијата се одложува за наредниот поволен ден. За сите информации и прашања отворен телефон за контакт во Центар за јавно здравје Охрид е 231 881; 230 231.


OhridNews


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833