ОГЛАСИ

Изложба по повод 80 години од раѓањето на академик Васко Ташковски

Вести | Охрид | 19.07.2017 14:14Посети : 766

Во рамки на научната и уметничка визита што се одржува во Куќата на Уранија-МАНУ, на 20 јули, ќе биде отворена изложбата „Акварели“ од академик Васко Ташковски, по повод 80 години од неговото раѓање. Изложбата ќе ја отвори академик Газанфер Бајрам, секретар на одделението за уметност.Во рамки на изложбата ќе се изврши и промоција на книгата „Акварели“ од академик Васко Ташковски, промотор ќе биде академик Катица Ќулафкова.


Присутните ќе можат да го проследат и настапот на тенорот Влатко Груевски и Андреј Наунов-пијано.


OhridNews


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833