ОГЛАСИ

Заев: Владата ќе го донесе законот за јазиците пред изборите во октомври

Вести | Македонија | 19.07.2017 16:20Посети : 590

Владата ќе го донесе законот за јазиците пред локалните избори закажани за октомври, изјави премиерот Зоран Заев. Тој додаде дека законот за јазиците веќе се подготвува во Министерството за правда и многу бргу се очекува да биде доставен до Владата, од каде што потоа ќе се процесира до Венециската комисија и до Парламентот.Заев рече дека собраниска седница може да има и пред добивањето на експертизата од Венецијанската комисија. „Ние може да го донесеме законот, а ако има некакви забелешки од Венецијанската комисија, да седнеме и да дополниме нешто ако се согласуваме со забелешките“, посочи Заев.


OhridNews
Макфакс

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833