ОГЛАСИ

Жителите и градоначалникот на Дебрца против изградбата на регионална депонија

Вести | Охрид | 20.07.2017 13:03Посети : 4784

Како поранешен Државен инспектор за животна средина и сегашен Градоначалник на Дебрца и жителите на општината, децидно сме против изградба на регионална депонија за цврст отпад на територијата на Дебрца, рече на денешната прес конференција градоначалникот Игор Трајкоски.Меѓу причините кои ги наведе Трајкоски, е тоа што општина Дебрца е главно и најголемо сливно подрачје на Охридското езеро под заштита на УНЕСКО и споменик на природата, а истовремено е еколошки чиста средина без тешка индустрија, поради што е недозволива изградба на , како што рече, најголема фабрика за загадување на општината.


- Општина Дебрца е најмал создавач на отпад и недозволиво е ниту од економски, ниту од еколошки аспект да биде место за изградба на централна депонија. Согласно позитивните законски регулативи, досега немаме дадено било какво позитивно мислење, ниту пак Советот на Општина Дебрца има донесено одлука за изградба на ваква депонија, за што согласно Законот за управување со отпад за основање на регионална депонија носи одлука советот на општината. Како градоначалник согласно моите ингеренции ќе направам се што е во моја надлежност, да не се изгради оваа депонија, а поради очигледниот револт населението е подготвено преземе порадикални мерки согласно законите, како што се блокирање на патишта и протести, потенцира Трајкоски.Градоначалникот на Дебрца и членовите на советот
се против изградаба на регионална депонија кај с.Годивје


Тој ги повика надлежните во Министерството за животна средина и просторно планирање да го стопираат започнатиот проект за изградба на регионална депонија во Општина Дебрца.


На прес конференцијата присуствуваа претседавачот и дел од членовите на советот кои исто така се изјаснија дека се против изградба на депонија во општина Дебрца. Против изградбата на депонијата се и жителите на Дебрца, кои исто така присуствуваа на прес конференцијата.


-Во еколошки чиста средина некој сака да направи депонија, тоа нема да може. Ние жителите на Дебрца се категорични против. Изворите на Сатеска се во ова подрајче. Не може да биде оправдување што кажуваат струшните лица дека земјиштето било непорозно и дека соодветно ќе се заштити. Охридското Езеро е под заштита на УНЕСКО и не смее да се гради во сливот на езерот, ние тоа нема да го дозволиме. Со ова како да сакаме и последниот жител да го избркаме од Дебрца. - истакна Крсте Блажески, претседател на Месната заедница на с. Врбјани, соседно село на Годивје.Крсте Блажески


Жителите на Дебрца најавија дека ќе излезат на протести и со сите средства ќе се спротистават на најавите за изградба на регионална депонија во атарот на село Годивје.


OhridNews


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833