ОГЛАСИ

Обновено: Повторно почувствуван земјотрес во Охрид

Вести | Охрид | 21.07.2017 00:30Посети : 11057

Земјотрес со јачина од 2.6 степени по Рихтер вечерва во 22.19 часот е почувствуван во Охрид. Епицентарот на потресот бил 9 километри југоисточно од Охрид.


Претходно, во 16.02 часот регистриран е земјотрес, кој според првичните информации, бил со јачина од 3 степени. Епицентарот се наоѓал на 8 километри оддалеченост од Косел, на длабочина од 2 километри.Претходно, во текот на денот беа регистрирани два помали земјотреси со јачина од 2.2 степени и тоа во 5.53 часот и 11.22 часот. Потрес со јачина од 2.7 степени беше евидентиран и вчеравечер во 21.48 часот со епицентар на 5 километри од Косел.


По серијата земјотреси со посилен интензитет кои се случуваа во изминатиот период, тлото постепено се смирува, при што повремено се регистрираат поедини потреси со помал и умерен интензитет.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833